Conosorzio Valpolicella har tillsammans med Italienska Handelskammaren i Sverige och Nordic Wine Institute nöjet att välkomna branschspecialister till en unik vinprovning i Stockholm den 19 maj på Hotel Sheraton. Mellan 13-18 kommer det att finnas möjlighet att träffa 20 producenter av Valpolicella, Ripasso och Amarone och ta del av de senaste nyheterna.

Henrik Ungerth från Club Amarone kommer innan dess att hålla en provning för landets främsta vinjournalister och de hitresta producenterna. Ett reportage från denna provning och dagens utställning kommer att komma här på ClubAmarone.se. 

Det kommer att vara ett tjugotal producenter från Valpolicella, varav några av de intressantaste är:

Valentina Cubi
Terre di Leone


Amarone della Valpolicella DOCG (Amarone fick i Mars högsta kvalitetsklass; DOCG) är ett av Italiens förnämsta röda viner och Distriktet Valpolicella Classico önskar med detta event presentera de senaste rönen.

Privatpersoner som har stor förkärlek för Amarone kan köpa biljetter genom www.ticnet.se  - välj “Amarone”

VÄLKOMNA!